TPS ja TarU Hockey sopimukseen taitovalmentajan käytöstä TarU Hockeyssa!
29.6.2018 13:40 Uutiset / Jääkiekko etusivu

Matias Barck aloittaa TPS:n taitovalmentajana TarU Hockeyssa!

TarU Hockey ja TPS juniorijääkiekko on tehnyt sopimuksen TPS:n taitovalmentajan käytöstä TarU Hockeyssa. Jääkiekkoliiton puolesta ohjattu ja osittain tukema taitovalmentajasopimus edellyttää, että taitovalmentajan työajasta on 40% sateenvarjoseurojen käytössä. Tämän myötä Barck tulee olemaan tuttu näky tulevina vuosina seuramme pelaajien ja valmentajien arjessa kehtittääksemme edelleen laadukasta toimintaamme. Käytännössä tämä tarkoittaa että taitovalmentaja on 1-2 iltaa kahteen viikkoon Tarvasjoella joukkueiden käytössä. Barck tulee tekemään tiivistä yhteistyötä valmennuspäällikkö Marko Mäenpään kanssa, että saadaan tuleva tuki parhaiten pelaajien ja seuran käyttöön. TPS:ssä Barck toimii ikäluokkien 2009-2010 vastaavana ja TarU Hockeyn lisäksi Barck toimii Kakipon taitovalmentajana.

Matias Barck on viimeiset vuodet työskennellyt luokan-, liikunnan- ja erityisopettajan tehtävissä. Lisäksi työkokemusta on kertynyt lastensuojelualalta useamman vuoden ajan. Valmennuskokemusta Matiakselta löytyy TPS:n luistelukouluista B2-nuorten SM-sarjaan ja VG:n junioreissa eri ikäluokissa. Lisäksi Matias on toiminut jääkiekkoliiton luottamustehtävässä kurinpitäjänä sekä tutor- ja mentorvalmentajana.

TarU Hockey on asettanut tulevaan kolmivuotikauteen kaksi isompaa kehityskohdetta:

Valmennustoiminnan kehittäminen

 • Vastuuvalmentajien ja valmennusryhmien sparraus, koulutuksiin ohjaaminen, palautteen antaminen ja kehittymisen seuranta
 • Valmennusryhminen kehityskeskustelut ja valmentaja iltojen pitäminen
 • Uusien valmentajien rekrytointi, koulutus ja ohjaus valmennustoimintaan seuran junioreista sekä aikuisten harrastejoukkueista
 • Joukkueiden maalivahtivalmennuksen organisointi ja kehittäminen

Oheisharjoittelun kehittäminen

 • Luoda "Tarulainentapa ja toimintakulttuuri" jääharjoitteluun ulkopuoliseen harjoitteluun
 • Oheisharjoittelu kulttuurin syventäminen. Valmentajien, pelaajien ja vanhempien kouluttaminen oheisharjoittelun merkityksestä.
 • Testaamisen ohjeistaminen, seuranta ja palautteenannon työkalujen antaminen joukkueiden valmentajille
 • TPS:n fysiikkalinjan jalkauttaminen Taru Hockeyhin

Taru Hockey tunnetaan alueella laadukkaana kasvattaja seurana ja tulevan strategiakauden slogan "Turun alueen paras kasvattajaseura" kulkee erittäin paljon rinnakkain taitovalmentajahankkeen kanssa. Barckin kokemus, pedagoginen osaaminen sekä myös sosiaalialalta saatu kokemus antaa loistavat näkymyt viedä kasvattajaseuraamme eteenpäin. Tulevana vuonna seura on vahvoissa käsissä valmennuspäällikkö Mäenpään sekä taitovalmentajan ohjauksessa, niin että jokainen joukkue, valmentaja, pelaaja (sekä vanhemmat) saavat erittäin ammatitaitoista jääkiekon, liikunnan ja kasvatuksellista ohjausta niin jäällä kuin sen ulkopuolellakin omien valmentajien lisäksi. Halusimme että tulevan kolmen vuoden aikana saamme jalkautettua seuraan jotain pysyvää ja varsinkin oheisharjoittelun monipuolinen merkitys korostuu kokoaika lasten normaalin arkiliikkunnan vähentyessä. Taru Hockey oli mukana taitovalmentajahankkeen ensimmäisessä vaiheessa. Erittäin mielissään voi olla siitä kehityksestä että tulevalla kolmivuotiskaudella jääkiekkoliitto on määritellyt hankkeelle sateenvarjotoiminnan kehittämisen, josta 40% osuus on merkittävä näyttö. Tällä oikeasti saadaan merkittävyyttä alueen koko kiekkoilun kehitykselle.


Barck aloittaa työt TarU Hockeyssa 31.7.2018 kiekkoleirin sekä valmentajatapaamisten merkeissä.

Lauri Isotalo
TarU Hockey toiminnanjohtaja

Taru Hockeyn toimihenkilöiden toimenkuvat

Valmennuspäällikkö Marko Mäenpää

 • Joukkueiden urheilutoiminta pelaajapolulla (Kiekkoeskari, G-juniorit ja vanhemmat joukkueet)
 • Joukkueiden jääharjoittelun ohjaus, seuranta ja kehittäminen
 • Joukkueiden kausisuunnitelmien toteuttamisen seuranta (Harjoittelu, pelaaminen ja oheisharjoittelu)
 • Strategian jalkauttaminen TarU Hockeyn toimintaan
 • Pelaajaliikennesiirtojen sopiminen yhteistyöseurojen kanssa
 • Valmentajarekrytointi ja valmentajasopimukset


Taitovalmentaja Matias Barck

 • Oheisharjoittelun kehittäminen
 • Valmennusryhmien sparraus, tukeminen ja koulutus
 • Valmentajien rekrytointi seuran sisält, kouluttaminen ja ohjaaminen

Toiminnanjohtaja Lauri Isotalo

 • Luistelu- ja kiekkokoulu, Easy Hockey ja tyttökiekko
 • Harrasteryhmien toiminta (Taitoluistelu ja Ladyt Hockey)
 • Yhteistyö edustusjoukkueen kanssa
 • Markkinointi ja viestintä
 • Hallinto,talous, ilmoittautumiset ja laskutus
 • Jopox koulutus ja tukihenkilö
 • Kiekkoleiri
 • Palvelusivusto
 • Joukkuetoiminta

Rahastonhoitaja Marika Lundgren

 • Rahastonhoitajien tukihenkilö
 • Laskutus ja kirjanpito

Kahviovastaava Kirsi Peltoniemi

 • Kahviovastaavien tukihenkilö
 • Jäähallin kahvion toiminta
 • Jaoston sihteeri

Huoltovastaa Kalervo Mäenpää

 • Seuran varustevarasto   
Lisää uutisia
Tarvasjoen Urheilijat ry
«  Kesäkuu   »
Kategoriat