Nuorten kiekkoilun suuntaviivat 2020-2022
9.5.2020 10:42 Uutiset / Pääsivusto

Nuorten kiekkoilun suuntaviivat 2020-2022

Tulevan kauden valmistautuminen on lähtenyt liikkeelle Koronaviruksesta huolimatta. Joukkueiden ollessa etänä omatoimiharjoittelussa joukkueiden taustalla rakennetaan Tarulaisen vanhemmanpään kiekkoilun tulevaisuutta. Tulevan kauden myötä lähtee liikkeellle kahden vuoden ajanjakso, jonka tavoitteena on, että mahdollisimman moni seuran junioreista lunastaa paikkansa Tarun miesten edustusjoukkueessa seuraavan viiden vuoden aikana. Ainekset tähän ovat erinomaiset, sillä seurassa on tulevalla kaudella niin B nuorten kuin kaksi C nuorten joukkuetta.

Kauden 2020-2021 yhteistyötä rakentavat seuran U-19 joukkue (B nuoret) sekä edustusjoukkue. Käytännön tasolla tämä näkyy siinä, että harjoitusajat rakennetaan niin että harjoittelu sekä myös pelaaminen molemmissa joukkueissa on tavoitteellisilla pelaajilla mahdollista. Yhtenäisillä asioilla pelitavassa on myös merkittävä merkitys kokonaisuudessa. Yhteistyötä koordinoi jääkiekkojaoston puheenjohtaja Marko Mäenpää yhteistyössä joukkueiden vastuuvalmentajien kanssa Tomi Jylhä (edustusjoukkue) ja Mikko Jokinen (U-19 joukkue)

Tulevalla kaudella harjoitusyhteistyötä tekeävät myös U-17 joukkue ja U-15 joukkue. Joukkueiden välisen yhteistyön myötä mahdollisestetaan laadukkaampi jääharjoittelu isommalla ryhmällä sekä myös pelaamismahdollisuutena tarpeen tullen ikäluokkien välillä.

"Olemme viimein päässeet tilanteeseen, jossa voimme rakentaa uskottavasti vahvaa nuorten kiekkoilua TarU Hockeyn mallilla. Ehdoton tavoite on se, että voimme tarjota nuorille laadukkaan harrastusmahdollisuuden seurassa. Tämän lisäksi nykytilanne antaa mahdollisuuden kehittää pelaajia ammattitaitoisten valmentajien johdolla laaadukkaasti kehitystä tukevassa ympäristössä"

Lauri Isotalo
TarU Hockeyn toiminnanjohtaja/valmennusvastaava

Kausi 2020-2021

  • Edustusjoukkue yhteistyö U-19 joukkueen kanssa
  • U-19 joukkue yhteistyössä edustusjoukkueen kanssa
  • U-17 joukkue yhteistyössä U-15 joukkueen kanssa
  • U-15 joukkue yhteistyössä U-17 joukkueen kanssa

Kausi 2021-2022

  • Edustusjoukkue Yhteistyössä U-19 joukkueen kanssa.
  • U-19 joukkue Joukkueessa seuran 2003, 2004 osa 2005 syntyneistä pelaajista
  • U-17 joukkue Joukkuerunko 2006 syntyneet. Mukana osa 2005 ja 2007 syntyneistä pelaajista
   
Lisää uutisia
Jääkiekko
«  Kesäkuu   »
Kategoriat